default_mobilelogo
  • bannerschorr1.jpg
  • bannerschorr2.jpg
  • bannerschorr3.jpg
  • bannerschorr4.jpg

Rozliczając PIT możecie Państwo przekazać 1,5% podatku na statutową działalność Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra (KRS 0000184858)

Popularyzujemy historię i kulturę żydowską. Uczymy języka hebrajskiego, organizujemy wykłady, wystawy, publikujemy albumy poświęcone historii Warszawy i materiały edukacyjne do nauki hebrajskiego. Do uczestnictwa w naszych programach zapraszamy wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wyznania.


W tym roku będziemy celebrować dwudziestą rocznicę utworzenia Fundacji. Środki pochodzące
z odliczenia 1,5% podatku planujemy wykorzystać na realizację projektów:

1. Wystawa "Historia Synagogi Małżonków Nożyków" - zaprezentujemy nieznaną historię Warszawy. Upowszechnimy bogate materiały faktograficzne ukazujące dzieje Synagogi od początku jej powstania (od końca XIX wieku). Wystawa zagości w formie wirtualnej na naszej stronie internetowej - tak, aby dostęp do niej miał każdy, bez względu na miejsce zamieszkania.

Zajęcia odbywać się będą zdalnie - przez aplikację ZOOM.
Kurs rozpocznie się 3 stycznia (wtorek) o godzinie 17:30
Obejmuje 12 spotkań - raz w tygodniu po 1,5 godziny (od 17:30 do 20:00)
 
Koszt kursu to 580 złotych za cały kurs (materiały do nauki wysyłamy na maila). 
Więcej informacji można uzyskać mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 22 620 34 96
 
Kurs poprowadzi Michalina Jadczak.

W roku 2022 przeprowadziliśmy dwa cykle wykładów dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Nagrania ze wszystkich spotkań znajdziesz w poniższych zakładkach:

 
"Chagim" – czyli o świętach żydowskich po hebrajsku"
Cykl wykładów prowadzony będzie przez ZOOM-a. Podczas spotkań uczestnicy mieli możliwość nauki liter i słownictwa hebrajskiego związanego ze świętami żydowskimi takimi jak Pesach, Purim, Rosz HaSzana, Jom Kipur, Sukot oraz Chanuka.
Prowadziła: Magdalena Sommer

"W labiryncie żydowskich partii politycznych na ziemiach polskich (1881-1939)"
 Cykl czterech wykładów wzbogaconych tematycznymi prezentacjami dotyczącymi życia politycznego polskiej przedwojennej społeczności żydowskiej.
Prowadził: prof. Daniel Grinberg 
W roku 2022 Obsługa finansowo-księgowa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 
Dzięki temu więcej środków Fundacja może przeznaczyć na realizację celów statutowych. Serdecznie dziękujemy!
Chagim - czyli nauka o świętach żydowskich po hebrajsku
Chanuka
(zajęcia przez ZOOM)

Spotkanie odbędzie się 11 grudnia (niedziela) w godzinach 11:00-12:30

Zapisy na zajęcia przyjmujemy mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Obowiązuje limit miejsc: 20.

Spotkania odbędą się przez ZOOM – każda zapisana osoba otrzyma od nas na maila linki z dostępem do zajęć oraz materiałami.

Lekcję poprowadzi nasza Lektorka – Magdalena Sommer

Magdalena Sommer – tłumaczka, lektorka hebrajskiego. Studiowała hebraistykę na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Po powrocie do Polski pracowała w Ambasadzie Izraela w Polsce. Z Fundacją im. prof. Mojżesza Schorra związana od roku 2006.

Udział w zajęciach jest BEZPŁATNY!

*Cykl wykładów został dofinansowany ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

WYKŁAD ODWOŁANY

NOWY TERMIN PODAMY WKRÓTCE

Zapraszamy na wykład Rabina dr Moszego Pinchuka
"Historia Talmudu Babilońskiego i jego związki z innymi dziełami literatury żydowskiej"

KIEDY? 30 listopada 2022 (środa), godz. 17:00
GDZIE? Online, na ZOOM-ie

Pierwsza lekcja już 28 listopada (poniedziałek), godz. 19:00
miejsce: siedziba Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra, ul.Twarda 6, Warszawa

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra serdecznie zaprasza osoby, które opanowały podstawy języka hebrajskiego i chciałyby popracować nad swobodnym porozumiewaniem się po hebrajsku :)

 

ZAPRASZAMY NA WYKŁAD

"IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
PO ŻYDOWSKU"

16 listopada (środa)

godz. 17:00

miejsce: siedziba Fundacji, ul. Twarda 6, Warszawa
WSTĘP: BEZPŁATNY
 
 

Zapraszam zainteresowanych tematem Żydzi a igrzyska olimpijskie. Przedstawię historię Makabiad; stosunek Palestyny i Izraela do nowożytnego ruchu olimpijskiego; dorobek Izraela na Letnich i Zimowych igrzyskach, atak "Czarnego Września" na izraelskich olimpijczyków w Monachium 1972 oraz najwybitniejszych sportowców żydowskich zaliczanych do Hall of Fame. - Daniel Grinberg

prof. Daniel Grinberg - były dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego i profesor Uniwersytetu w Białymstoku. Autor m.in. Ruch anarchistyczny w Europie Zachodniej: 1870-1914. Współautor wystawy i katalogu Gemilut Chasadim – Żydzi, dobroczynność, Warszawa oraz współautor wystawy i albumu Sport żydowski w przedwojennej Warszawie. Zajmuje się historią powszechną XIX wieku i ruchami anarchistycznymi, a także socjologią historyczną, historią idei oraz emancypacją Żydów europejskich.

 

Kontakt

        

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
tel.: 22 620 34 96
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
KRS: 0000184858
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107

Przekaż 1% naszej organizacji

Program PIT udostępniamy we współpracy z IWOP
w ramach projektu PITax.pl dla OPP