Przeszłość drogowskazem

Tradycje żydowskie

Wydawnictwo

Nasze publikacje
 
Wirtualna Wystawa
Zjazd ruchu Brit Trumpeldorf w Polsce Drukuj Poleć znajomemu

 

Posiedzenie inaugurujące trzeci krajowy zjazd  ruchu Brit Trumpeldorf w Polsce.

Wczoraj w niedzielę miało miejsce posiedzenie otwierające krajowy trzeci krajowy kongres  ruchu Brit Trumpeldorf  w sali im.  Einsteina w  żydowskim domu studenckim na Pradze. Na kongres przybyło trzystu młodych z dwudziestu miast z całej Polski.  Przybyło także wielu gości innych z organizacji narodowych oraz reprezentantów  różnych organizacji żydowskich.  Sławny poeta Uri Cwi Grinberg z Palestyny,  który obiecał pojawić się na kongresie, wysłał w ostatniej chwili telegram, w którym poinformował , że z powodu trudności w uzyskaniu polskiej wizy nie będzie mógł pojawić się na kongresie. Punktualnie w południe przewodniczący organizacji w Polsce H. Profes  dokonał otwarcia kongresu, a przy stole prezydialnym zajęli miejsce członkowie kierownictwa Beitaru  H. Lubocki,  Disensztok, Szac, Socher i inni.
W  podniosłej atmosferze wygłosił swoje przemówienie inaugurujące H. Profes .

Tekst  inauguracyjnego przemówienia H.Profesa:

Szanowni goście i droga młodzieży!

Gromadzimy się tutaj w  chwili poważnego kryzysu w ruchu syjonistycznym.  
Nasza młodzież związana z ruchem syjonistycznym napotyka na swej  drodze liczne trudności, a nasza młodzież wykonuje są pracę  praktycznie bez  żadnej pomocy z zewnątrz.

Dziś stoimy dumnie przed żydowską społecznością syjonistyczną  wielcy liczbą i bogaci jakością i to jest prawdopodobnie największy cud, który związany jest z młodzieżowym ruchem syjonistycznym w ostatnich latach.  

Mieliśmy  jeden ideał,  jedno tylko  dążenie,  którym jest żydowskie państwo. I przywódcę  - to Zeew Żabotyński .
Tym  właśnie należy tłumaczyć tajemnicę naszego sukcesu, udało nam się zjednoczyć młodzież pod jednym wspólnym sztandarem w przeciągu krótkiego czasu  i podnieść nasz sztandar wysoko, wysoko.

Kiedy zaczęliśmy organizować ruch Bejtar nawet w  najskrytszych marzeniach nie przypuszczaliśmy, że w ciągu tam krótkiego czasu  urośnie on w taką siłę i znaczenie.  I nie jest też szczególnie zaskakujące, że działacze ruchów lewicowych próbowali znaleźć jakieś rozwiązanie i wyjaśnienie dlaczego młodzież opuszcza ich szeregi i zasila nasze wstępując do Bejtaru.  Przywódcy ruchów lewicowych próbowali wytłumaczyć to zjawisko różnie, między innymi przyczynami ekonomicznymi, wpływem ruchów faszystowskich,  czy też bezideowością dzisiejszej młodzieży, tylko  jednego nie wzięli pod uwagę – idei syjonistycznej!

Wszyscy ci, którzy odeszli z spod znaku syjonizmu lewicującego i przestali wierzyć w jego  siłę  nie rozumieją przyczyny i nie zrozumieją jej także w przyszłości, dlatego szukają różnych usprawiedliwień i wyjaśnień.

Nie jesteśmy winni temu, że to właśnie my  jesteśmy  dziś silni i w godzinę naszego rozkwitu kroczymy do przodu z wielką mocą.

Moje krótkie przemówienie jest  tylko wstępem do rozpoczęcia prac naszego  kongresu. Dziesiątki tysięcy członków naszego ruchu oczekują od nas udzielenia odpowiedzi na wiele pytań  problemów, oczekują, abyśmy zapewnili im możliwość rozwoju, abyśmy zapewnili im uczestnictwo w dziele budowy kraju Izraela.
Ruch syjonistyczny nie wypełni swojej misji jeśli organizacja młodzieżowa nie będzie włączona w jego poczynania.  Mamy świadomość, że tylko młodzież  to ci, którzy stawiają na syjonizm bez żadnych warunków.  Ruch, który wysoko uniósł swój sztandar w dążeniu do poprowadzeniu młodych  Żydów do założenia żydowskiego państwa.
Jesteśmy jedynymi spadkobiercami nauk Teodora Hercla, i jego bohaterskiego następcy Zeewa Żabotyńskiego.

Wprawdzie odpowiedzialność, która spoczywa na naszych barkach jest ogromna, ale przyjęliśmy ją z wielką miłością.

Wierzymy w naszego przywódcę Zeewa Żabotyńskiego i z tego miejsca przesyłamy mu gorące pozdrowienia i zapewniamy, że członkowie organizacji Beit Trumpeldorf bez wahania i cienia wątpliwości wypełnią swoje zadania.

Niech mi będzie wolno z tego miejsca  przypomnieć zajścia z 1929 roku i uczcić pamięć ofiar minutą ciszy.  Na nasze nieszczęście naród żydowski i organizacje syjonistyczne zapomniały już  o zamieszkach w Palestynie z 1929 roku.  Ale my wyciągniemy odpowiednie wnioski z tej lekcji. My będziemy pamiętać owe dni,  nie zapomnimy o nich.

Moje wystąpienie dobiega końca, z głęboką wiarą w słuszność naszych dążeń niniejszym otwieram trzeci krajowy zjazd ruchu Bejt Trunpeldorf  w Polsce.

Proszę zgromadzonych o powstanie z miejsc. Wszyscy wstają i śpiewają „Ha-tikwę”.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra
ul. Twarda 6; 00-105 Warszawa
tel. 22 620 34 96
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107