Przeszłość drogowskazem

Tradycje żydowskie

Wydawnictwo

Nasze publikacje
 
Wirtualna Wystawa
Sytuacja w Salonikach Drukuj Poleć znajomemu

 

 

 

Społeczność żydowska w Salonikach zmaga się obecnie z problemem znaleziona mieszkań dla tysiąca pięciuset rodzin, które były zmuszone opuścić swoje domy po pożarze w dzielnicy żydowskiej.  Według doniesień sytuacja w dzielnicy żydowskiej jest bardzo trudna, w jednym pokoju zamieszkuje czasem dziesięć, a nawet piętnaście osób.   Według nowego planu zabudowy miasta należy opuścić resztki domów, które spłonęły podczas wielkiego pożaru, który miał miejsce w 1917 roku.  W pożarze sprzed czternastu lat spłonęła znaczna  część miasta i do dziś ludność Salonik cierpi z powodu niedoboru mieszkań.  Wielki pożar w żydowskiej dzielnicy Salonik jeszcze pogorszył i tak trudną sytuację Żydów.  Żydowscy mieszkańcy miasta zwrócili się do Żydowskiej z Agencji Telegraficzna  prośbą o pomoc.  Za pośrednictwem przedstawiciela agencji H.  Agronskiego zwrócono się z prośbą o pomoc materialną i wsparcie duchowe do społeczności żydowskiej na całym świecie. Według doniesień dochodzi  do antyżydowskich  zamieszek podobnie jak miało to miejsce po poprzednim pożarze.  

Bardziej liberalna część greckiego społeczeństwa zaapelowała o pomoc dla Żydów.  Szczególne wrażenie wywarła na Grekach  informacja, że z tym apelem zwrócił się honorowy przewodniczący  greckiego ruchu narodowego.  Niestety z powodu  wakacyjnej przerwy problem zamieszek antyżydowskich nie będzie mógł w najbliższy czasie zostać poddany pod obrady parlamentu.

Wszystkie greckie gazety drukują natomiast list premiera Eleuferiosa Wenizalosa do centrali Żydowskiej z Agencji Telegraficznej w Londynie  , o którym informowaliśmy kilka dni temu.

Według burmistrza Salonik Gagatosa doszło do spotkania z przedstawicielami gminy żydowskiej, podczas którego  dyskutowano na temat  stosunków grecko-żydowskich i podkreślono lojalność Żydów wobec Grecji.  Delegacja odcięła się od doniesień gazety  „Macedonia,”  ukazującej się w Sofii, według której część żydowskiej społeczności Salonik popiera odłączenie się Macedonii od Grecji.
Delegacja żydowska podkreśliła, że Żydzi mieszkańcy miasta są zwolennikami pozostania Macedonii w granicach Grecji. Wyrazili bezwarunkowe poparcie dla deklaracji ogłoszonej w Londynie przez rabina Jakuba Meira, który pełnił funkcję  naczelnego rabina Salonik, a obecnie przebywa w Palestynie pełniąc tam funkcję rabina społeczności sefardyjskiej.

 

tł. Katarzyna Mróz-Blader

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra
ul. Twarda 6; 00-105 Warszawa
tel. 22 620 34 96
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107