Przeszłość drogowskazem

Tradycje żydowskie

Wydawnictwo

Nasze publikacje
 
Wirtualna Wystawa
Sport żydowski w przedwojennej Warszawie Drukuj Poleć znajomemu

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy :
„Sport żydowski w przedwojennej Warszawie”
– ul. Twarda 6


Wystawa plenerowa   o sporcie żydowskim przedwojennej stolicy, prezentowana na 30-tu planszach, na parkanie  przy ul. Twardej 6,  przypomina chwilami baśniową relację Platona o zaginionej Atlantydzie. Tętniące wydarzeniami kolorowe miejsca i barwni ludzie tworzący atmosferę Miasta – wszystko to wyparowało nieomal bez śladu; bez wyrazistych oznak w zborowej pamięci poza obsesyjnym poczuciem pustki. Dziś jest to już inna Warszawa, zamieszkała przez innych  Warszawiaków, i nawet nieliczni Żydzi nie przypominają tych przedwojennych.

W latach międzywojennych sportowcy żydowscy ustanowili ponad 30 indywidualnych rekordów Polski, zdobyli 84 tytuły indywidualnych mistrzów kraju i 24 tytuły drużynowe, co najmniej 126 razy wystąpili w reprezentacji kraju w różnych dyscyplinach – lecz zostali zmuszeni do boju o życie. Ulegli Zagładzie, ale dziś ożywają dla warszawiaków i wszystkich gości wystawy, opowiadając im o ważnej części historii naszego miasta.


Przedwojenne warszawskie kluby sportowe, których było dziesiątki,  tylko z nazwy przypominały te współczesne. W rzeczywistości były wielofunkcyjnymi instytucjami  zaspokajającymi socjalizacyjne, edukacyjne, kulturowe i towarzyskie potrzeby swoich  członków. Prowadziły kursy i biblioteki, organizowały imprezy, wypełniały czas wolny.  Sport był tu elementem dużo większej całości.   Nie trzeba dodawać, że silne przywiązanie do barw klubowych było w tych warunkach oczywistością.  Podczas wojny, nieprzypadkowo, to właśnie byli sportowcy  tworzyli w gettach najczęściej zarodki ruchu oporu oraz siatki kontaktowe.

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra przygotowała katalog wystawy, który możecie nabyć w naszej siedzibie
– w cenie 15 zł.
Serdecznie zapraszamy!

 


 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra
ul. Twarda 6; 00-105 Warszawa
tel. 22 620 34 96
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107