Od roku 2004 (patrz archiwum) współpracujemy z rabinami i wykładowcami z wielu krajów. Wykłady są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na wyznanie.
W roku 2022 przeprowadzimy dwa cykle wykładów dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:
"Chagim" – czyli o świętach żydowskich po hebrajsku.
Cykl wykładów prowadzony będzie przez ZOOM-a. Podczas spotkań uczestnicy będą mieli możliwość nauki liter i słownictwa hebrajskiego związanego ze świętami żydowskimi takimi jak Pesach, Purim, Rosz HaSzana, Jom Kipur, Sukot oraz Chanuka.
Prowadząca: Magdalena Sommer - studiowała hebraistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Z Fundacją im. prof. Mojżesza Schorra związana jest od 2006 roku. Prowadzi lekcje języka hebrajskiego, jest uznanym tłumaczem literatury hebrajskiej na język polski. Rok spędziła w Izraelu na stypendium państwowym. Uczestniczyła w wielu seminariach dla nauczycieli języka hebrajskiego w Izraelu.
W labiryncie żydowskich partii politycznych na ziemiach polskich (1881-1939)
Cykl czterech wykładów wzbogaconych tematycznymi prezentacjami dotyczącymi życia politycznego polskiej przedwojennej społeczności żydowskiej.
Prowadzący: prof. Daniel Grinberg - były dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego i profesor Uniwersytetu w Białymstoku. Autor m.in. Ruch anarchistyczny w Europie Zachodniej: 1870-1914. Współautor wystawy i katalogu „Gemilut Chasadim – Żydzi, dobroczynność, Warszawa” oraz współautor wystawy i albumu „Sport żydowski w przedwojennej Warszawie”. Zajmuje się historią powszechną XIX wieku i ruchami anarchistycznymi, a także socjologią historyczną, historią idei oraz emancypacją Żydów europejskich.
Informacje o dokładnych terminach wykładów pojawiają się na naszej stronie internetowej oraz Facebooku. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!
Nagrane wykłady dostępne są również w zakładce:
"Chagim" – czyli o świętach żydowskich po hebrajsku oraz W labiryncie żydowskich partii politycznych na ziemiach polskich (1881-1939)