Przeszłość drogowskazem

Tradycje żydowskie

Wydawnictwo

Nasze publikacje
 
Wirtualna Wystawa
O Fundacji Drukuj Poleć znajomemu
Spis treści

O Fundacji
Nasze programy
O naszym patronie
Statut
Sprawozdanie 2010
Sprawozdanie 2011
 

 

SchorrProfesor Mojżesz Schorr (urodzony w Polsce w 1874 r., zmarł w Uzbekistanie w 1941 r.)

Jako ostatni rabin Wielkiej Synagogi w Warszawie, jednej z największych wówczas synagog na świecie, profesor Mojżesz Schorr położył podwaliny pod powszechny, dostępny dla wszystkich systemu edukacji żydowskiej. Przez całe życie dążył do tego, by osią sięgającej we współczesność żydowskiej społeczności w Polsce pozostała religia. Przed objęciem prestiżowej funkcji rabina Wielkiej Synagogi w Warszawie profesor Schorr działał we Lwowie, gdzie między innymi powołał związek nauczycieli judaizmu. Był także jednym z założycieli Warszawskiego Instytutu Judaistycznego oraz Głównej Biblioteki Judaistycznej przy Wielkiej Synagodze. Pragnął „tchnąć nowego ducha w wielowiekowe tradycje i instytucje” słynnej warszawskiej synagogi postępowej, respektując zarazem ciągłość kultu religijnego. Druga wojna światowa położyła tragiczny kres jego pracy.

 

Profesor Schorr wierzył, że odpowiednia edukacja może przyczynić się do powstania lepszych więzi między żydami a chrześcijanami w Polsce, oraz do rozkwitu gmin żydowskich. Jako jeden z pierwszych uczonych żydowskich popierał dostępność świeckich studiów judaistycznych dla Polaków, działał też na rzecz unowocześnienia metodologii nauczania oraz edukacji nauczycieli w szkołach żydowskich. Wszystko to w nadziei zachowania kulturalnej autonomii Żydów, przy jednoczesnej ich lepszej integracji w polskim społeczeństwie.

 

Profesor Schorr, jeden z najwybitniejszych polskich historyków okresu międzywojennego, zajmował się metodologią badania dziejów Żydów polskich. Był także znawcą prawa babilońskiego i asyryjskiego oraz wykładowcą na wydziale języków semickich i historii starożytnego Bliskiego Wschodu we Lwowie. Pełniąc funkcję rabina Wielkiej Synagogi w Warszawie, był zarazem wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. W 1937 roku otrzymał doktorat honoris causa Amerykańskiego Seminarium Teologicznego.

 

Profesor Schorr wierzył, że przyszłość Żydów związana jest ściśle z językiem hebrajskim oraz losem Palestyny, które dla żydowskiej diaspory stanowią serce kultury i nauki. Był gorącym orędownikiem działalności wydawniczej w języku hebrajskim, wspierał także budowanie żydowskiej społeczności w Palestynie. Profesor Schorr był członkiem zarządu Agencji Żydowskiej, przewodził polskim oddziałom fundacji Keren Ha-Jesod i Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersytetu Hebrajskiego. W 1925 roku był gościem honorowym na uroczystości otwarcia Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

 

Zapraszamy do zwiedzenia wirtualnej wystawy "Profesor Mojżesz Schorr - człowiek postępu" 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra
ul. Twarda 6; 00-105 Warszawa
tel. 22 620 34 96
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107