Przeszłość drogowskazem

Tradycje żydowskie

Wydawnictwo

Nasze publikacje
 
Wirtualna Wystawa
Izrael w oczach archeologa Drukuj Poleć znajomemu
Spis treści

Izrael w oczach archeologa
Dlaczego Izrael?
Jerozolima - miasto pokoju

 

+Izrael jest niezwykłym miejscem. Dla wielu ludzi i z wielu powodów. Funkcjonuje przede wszystkim jako Ziemia Święta, miejsce, gdzie rozegrały się najważniejsze wydarzenia będące podstawą wiary dla trzech religii monoteistycznych – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Jest również niezwykłym miejscem dla archeologów.
Archeologia, badając pozostałości po działalności człowieka, odkrywając wszystko to, co zostało po nim i jego dziełach, w Izraelu nabiera jeszcze większego znaczenia. Tu właściwie wszędzie można natknąć się na znaleziska archeologiczne. Dotyczą one zarówno najdawniejszych dziejów naszych przodków, jak również dziejów tych nieco nam bliższych. Niezwykle pociągające jest to, że wiele ze znalezisk można próbować weryfikować na podstawie tekstu Biblii. Na jej kartach zapisane są dzieje kilku tysięcy lat historii tego obszaru. Rzeczywistość opisana ma szanse stać się rzeczywistością namacalną i rekonstruowaną przez naukę.

Dlaczego ten niewielki skrawek lądu przyciąga tak wiele uwagi? Dlaczego ta uwaga skupia się na nim od wielu tysiącleci? Co takiego fascynującego kryje w sobie historia tych ziem? W cyklu wykładów „Izrael w oczach archeologa” spróbuję odpowiedzieć na przynajmniej część pytań dotyczących Izraela. W pierwszym wykładzie spróbujemy zastanowić się, na ile geografia, w sensie położenia Izraela, wymusza na tym skrawku lądu jego znaczenie. Poznamy także najstarsze stanowiska archeologiczne. W następnym zastanowimy się nad tym na ile rzeczywistość, która znamy z kart Pisma odpowiada rzeczywistości rekonstruowanej przez archeologa. Kolejne będą dotyczyć Jerozolimy – historii jej rozwoju i tego, czemu nabrała tak istotnego znaczenia, że stała się w efekcie najbardziej zapalnym miejscem świata. Poznamy też kilka stanowisk archeologicznych, zapoznamy się z pracą archeologa, z tym, w jaki sposób odtwarza on rzeczywistość na podstawie skąpych i często niejednoznacznych wyników wykopalisk.

W przyszłości będziemy kontynuować poznawanie Izraela przez pryzmat archeologii.
Zapraszam wszystkich!

 

Dr Wiesław Więckowski, pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, pracujący na stanowisku Tel Zahara w Izraelau, a wcześniej na takich stanowiskach jak Gesher, czy Aszkelon. 
Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra
ul. Twarda 6; 00-105 Warszawa
tel. 22 620 34 96
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107