Przeszłość drogowskazem

Tradycje żydowskie

Wydawnictwo

Nasze publikacje
 
Wirtualna Wystawa
Literatura Drukuj Poleć znajomemu
Spis treści

Literatura
Sylwetki pisarzy
Początki literatury 
Literatura w Palestynie

 

-Moi drodzy,
Serdecznie zapraszamy Was do odwiedzania nowego działu, który od dziś będzie istnieć na stronie internetowej naszej Fundacji.

Znajdziecie tu informacje dotyczące literatury pisanej w języku hebrajskim w czasach nowożytnych. Będzie to przede wszystkim seria krótkich opracowań, opisujących jej dzieje i charakteryzujących poszczególne epoki. Kilka pierwszych tekstów przedstawia chronologicznie etapy rozwoju współczesnej literatury hebrajskiej. Dowiecie się z nich czegoś na temat początków niezwykłego zjawiska, jakim były narodziny nowożytnej, świeckiej literatury w starożytnym żydowskim języku.

Chcemy przedstawić Wam najróżniejsze oblicza literatury hebrajskiej, począwszy od XIX wieku po czasy obecne, tej rozwijającej się w krajach europejskich, następnie w Ziemi Izraela, i – oczywiście – w obecnym Państwie Izrael. Znajdziecie tu nazwiska wielu wybitnych twórców, tytuły ich utworów, opisy najważniejszych dzieł. Ponieważ historia literatury hebrajskiej wiąże się nierozerwalnie z dziejami odrodzenia języka hebrajskiego, osoby zainteresowane tym tematem znajdą tu też kilka pożytecznych informacji.

W osobnym dziale chcemy przedstawić życiorysy pisarzy hebrajskich  (tworzących zarówno przed jak i po powstaniu Państwa Izrael), autorów, którzy występują w naszej opowieści o literaturze, i wielu innych.  Stopniowo także będziemy tworzyć listę izraelskich twórców, publikowanych w języku polskim, wraz z tytułami utworów, datami wydania i innymi informacjami.

Cykl ten nie stanowi zamkniętej całości. Z biegiem czasu będą pojawiać się nowe informacje, kolejne artykuły. Gorąco zachęcamy Was, studentów języka hebrajskiego, czytelników literatury hebrajskiej, i wszystkich zainteresowanych, do aktywnego dzielenia się z nami swoją wiedzą i refleksjami. Czekamy na wszelkie uwagi i Wasze pomysły, które będziemy starali się uwzględniać na bieżąco.

  
Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra
ul. Twarda 6; 00-105 Warszawa
tel. 22 620 34 96
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107