default_mobilelogo
  • bannerschorr1.jpg
  • bannerschorr2.jpg
  • bannerschorr3.jpg
  • bannerschorr4.jpg

Dzięki wsparciu finansowemu Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w roku 2020 zaprosimy Was na cztery cykle wykładów:

 

I. Pytania i dyskusje z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem (pięć spotkań)
Podczas spotkań uczestnicy będą mogli zadawać pytania dotyczące Halachy (prawa żydowskie). W celu dotarcia do szerszej publiczności pytania, na które Rabin będzie udzielał odpowiedzi podczas spotkań można będzie także zadawać poprzez Facebooka lub nawet telefonicznie.

 

 

fot. Marcin Kaliński, PAP

II. „Legendy o krwi – mordy rytualne” (cztery wykłady) – prowadząca: prof. Joanna Tokarska-Bakir
Podczas wykładów przybliżony zostanie problem posądzeń o morderstwa na tle religijnym i ich konsekwencje dla Żydów od średniowiecza do XX wieku. Cykl wykładów stanowić będzie klucz do zrozumienia w jaki sposób w dzisiejszych czasach funkcjonują legendy w pamięci zbiorowej społeczeństwa. Prof. Tokarska-Bakir poruszy temat pogromów powojennych inspirowanych blood libel (mordami rytualnymi) – wśród nich pogromu kieleckiego, o którym pisze w swojej książce „Pod klątwą: społeczny portret pogromu kieleckiego”

 

 

III. Odłamy judaizmu (dwa wykłady) – prowadzący: Konstanty Gebert

1. Podziały z konieczności: różne żydowskie tradycje miejscowe. Aszkenazyjczycy i Sefardyjczycy, czyli Żydzi chrześcijaństwa i Żydzi islamu. Falasze, czyli czy można być Żydem bez Talmudu. Samarytanie i Karaimowie, czyli czy można być Żydem poza Talmudem. Italkim, Tatowie, Bucharyjczycy, czyli bycie Żydem po swojemu.
2. Podziały z wyboru, czyli różne żydowskie tradycje interpretacyjne. Wielka wojna chasydów i mitnagedów, czyli pierwsze zderzenie ze współczesnością. Ortodoksja, czyli innowacja polegająca na odrzuceniu innowacji. Konserwatywni, reformowani, liberalni, rekonstrukcjonistyczni, czyli co się komu objawiło.

IV. „Cztery żywioły Bliskiego Wschodu” (cztery wykłady) – prowadzący: Konstanty Gebert
1. Ziemia, czyli podział terytorium. Sporne obszary: Zachodni Brzeg, Gaza, Kurdystan(y), Kuwejt, Synaj, Karabach. Co do kogo należy i jak to rozstrzygnąć?
2. Ogień, czyli paliwa. Złoża, eksploatacja, szlaki transportowe. Punkty zapalne: Kirkuk, cieśnina Hormuz, podwodne złoża śródziemnomorskie.
3. Woda, czyli najcenniejszy surowiec, Wojny o wodę w przeszłości: źródła Jordanu, eksploatacja Eufratu, susza w Syrii. Kryzysy wodne dziś: wysychające jeziora: Kineret i Morze Martwe, plany kanału Red-Dead.
4 . Powietrze, czyli zagrożenia strategiczne. Wojny rakietowe przeszłości: wojna irańsko-iracka, pierwsza wojna w Zatoce. Rakiety z Gazy i z Libanu. Zasięgi lotnicze: nalot na Osirak, rola Azerbejdżanu dla Izraela. Drony.

Oczywiście cykle te na wyczerpują całej naszej oferty. Odbędą się także spotkania przez Skype’a z rabinem dr Moshe Pinczukiem z Netanya Academic College w Izraelu, a także z innymi wykładowcami.
O terminach wszystkich spotkań będziemy sukcesywnie informować na stronie oraz naszym Facebooku.

 

Kontakt

        

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
tel.: 22 620 34 96
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
KRS: 0000184858
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107

Przekaż 1% naszej organizacji

Program PIT udostępniamy we współpracy z IWOP
w ramach projektu PITax.pl dla OPP