default_mobilelogo
  • bannerschorr1.jpg
  • bannerschorr2.jpg
  • bannerschorr3.jpg
  • bannerschorr4.jpg

Dzisiaj (8 października) Żydzi świętują Jom Kipur, czyli Sądny Dzień, Dzień Pojednania.

Jest to jedno z najważniejszych świąt żydowskich o charakterze pokutnym. Oznacza pojednanie z Bogiem poprzez wyznanie swoich grzechów i uwielbianie Jego miłosierdzia. Według tradycji tego dnia Mojżesz zszedł z góry Synaj i oznajmił Hebrajczykom, że Bóg wybaczył im grzech „złotego cielca” i przekazał im ponownie Tablice Dekalogu.

Podczas Jom Kipur Żydzi nie przyjmują pokarmów, ubrani w białe żałobne szaty modlą się w synagogach i wyznają swoje grzechy. Przed wieczorem Jom Kipur odśpiewana jest modlitwa Kol Nidre, modlitwa unieważniająca przysięgi religijne, jednak tylko takie, które zostały złożone zbyt pochopnie oraz składane pod przymusem bądź nieświadomie:

Boże! Wszelkie nasze ślubowania i przysięgi i klątwy, i skargi uważaj za niebyłe, nieważne. Za wszystko, co czyniliśmy dla własnego dobra – wyrażamy skruchę. Nasze ślubowania nie są ślubowaniami, nasze zakazy nie są zakazami, nasze przysięgi nie są przysięgami. Boże, wysłuchaj nas! I przebaczone niech będzie całej społeczności Izraela, i tym mieszkającym wśród nich, całemu błądzącemu narodowi!

W Dniu Pojednania prosimy wszystkich przyjaciół Fundacji o wybaczenie nam naszych niedoskonałości - bądźcie z nami, aktywnie wspierajcie nas w dalszym rozwoju programów edukacyjnych.

Kontakt

        

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra

ul. Twarda 6
00-105 Warszawa
tel.: 22 620 34 96
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
KRS: 0000184858
Nr konta bankowego: 04124010241111001005772107

Przekaż 1% naszej organizacji

Program PIT udostępniamy we współpracy z IWOP
w ramach projektu PITax.pl dla OPP